Печінка кота — важливий орган, який виконує чимало функцій: в тому числі зберігання поживних речовин та видалення токсинів з крові. Саме тому вона є дуже чутливою до пошкоджень з різних джерел. Захворювання печінки викликає запалення. Якщо вчасно не звернути увагу на проблему, то це може призвести до втрати функції органу. Річ у тім, що здорові клітини замінюються рубцевою тканиною. Втім існують ефективні методи лікування, які дозволяють обмежити прогресування проблеми. Тому чимало котів продовжують жити щасливо навіть через роки після постановки подібного діагнозу. Найголовніше — контролювати стан улюбленця, регулярно відвідувати ветеринара, а також подбати про правильне харчування.
Фактори, які викликають захворювання печінки у котів
На ймовірність розвитку проблем із печінкою можуть впливати різні чинники. Найпоширенішими з них є:
- вік — дисфункція печінки зазвичай поширена у літніх тварин;
- харчування — надмірне споживання жирної їжі або шкідливих харчових домішок негативно впливає на здоров’я вашого улюбленця;
- токсини — нерідко тварини можуть отруїтися різними речовинами, які призводять до пошкодження печінки;
- інфекції — чимало інфекційних хвороб провокують дисфункцію важливого органу;
- генетичні чинники — деякі породи (наприклад, сіамська) є більш схильними до спадкових захворювань печінки;
- імунні порушення — зазвичай в таких випадках імунна система котів виробляє антитіла, які паралельно атакують і власні клітини печінки.
Основні симптоми захворювання печінки
Захворювання печінки є дуже серйозною проблемою. Саме тому важливо уважно стежити за станом улюбленця. У разі виявлення будь-яких змін у самопочутті треба негайно звертатися до ветеринара. Зазвичай при проблемах з печінкою у котика може виникати:
- надмірне слиновиділення;
- поганий апетит;
- раптова втрата ваги;
- підвищена спрага;
- пожовтіння білків очей та ясен;
- діарея та блювота;
- зміни в поведінці;
- брак енергії та депресія.
В деяких випадках може спостерігатися темне забарвлення сечі або скупчення рідини в черевній порожнині. Дуже важливо звернути увагу на подібні симптоми та звернутись до лікаря для діагностики захворювання.
Як проводять діагностику?
В першу чергу ветеринар обстежує стан улюбленця: здійснює стандартний огляд, а також вимірює температуру тіла. Додатково він призначає аналіз крові: це дозволяє визначити кількість та ступінь підвищення рівня печінкових ферментів. За його допомогою діагностується рівень білірубіну — жовчного пігменту. Також результат лабораторного дослідження показує рівень лейкоцитів та еритроцитів.
Крім того, може проводитися й спеціальне ультразвукове дослідження, яке підтвердить або спростує захворювання. Загалом УЗД дозволяє дослідити стан печінки, побачити утворення в ній або легкі зміни в текстурі.
На підставі досліджень лікар може поставити діагноз та призначити оптимальне лікування. Важливо дійсно дотримуватись рекомендацій та своєчасно проходити додаткові обстеження у ветеринара.
Особливості догляду за кішкою, яка має проблеми з печінкою
Якщо у кішки виникли захворювання печінки, варто запастися терпінням, адже у вашої улюблениці тепер є особливі потреби. В першу чергу треба дотримуватись дієти, яка рекомендована ветеринаром. Зазвичай при проблемах з печінкою рекомендується обмежувати жири та білки. Для підтримки функціонування органу треба додавати поживні речовини на кшталт таурину. Зверніть увагу на корм лікувальний Hill's Prescription Diet l/d для котів підтримання функції печінки з куркою, який відповідає всім потребам вашого улюбленця з подібною проблемою.
Якщо ветеринар призначив певні медикаменти для лікування печінкових потреб, важливо ретельно дотримуватися рекомендованого графіку їх вживання, а також дозування. Також не слід ігнорувати регулярні візити до лікаря, адже вони дозволяють контролювати стан вашого улюбленця.
Звичайно ж, варто подбати про гігієну котика: обов’язково забезпечте для нього чисте середовище, регулярно замінюючи туалет для котів, а також забезпечуючи постійний доступ до питної води. Не менш важливо подбати про ментальне здоров’я, адже стрес може погіршити стан печінки. Саме тому слід організувати для улюбленця спокійне та комфортне середовище.