Хондропротектори – це неоднозначна тема і для власників собак, і для ветеринарів, досить спірна. У той час як авторитетні бренди пропонують ці препарати для профілактики та підтримки суглобів наших собак, можна зустріти інформацію про те, що хондропротектори не діють. Після того, як відомий виробник кормів для тварин прибрав глюкозаміни та глюкани зі складу свого корму, версії про марність хондропротекторів стали чимось на кшталт жахалок. Розгорнувся диспут в Інтернеті, і аудиторія розбилася на два табори: одні стверджують, що вони не працюють, тоді як інші демонструють публіці своїх здорових вихованців, які раніше мали проблеми з суглобами.
Більшість ветлікарів виступають за доказову медицину, тобто вони завжди дивляться на дослідження, і довіряють лише фактам, виявленим під час їх проведень. Але й дослідники розбилися на дві сторони: є ті результати, які доводять, що хондропротектори працюють, а є ті, які стверджують, що вони просто не засвоюються.
Тож кому вірити, до якого табору прилучитися, і – головне – чому виникли такі протилежні думки щодо цих препаратів?
Виявилося, що в дослідженнях, як і в домашніх спостереженнях, було проігноровано низку чинників, які не варто було скидати з рахівниці. І ми поспішаємо розкрити їх для всіх власників собак.
Хондропротектори не замінять хірурга
По-перше, слід пам'ятати, що в хондропротектори зазвичай додаються так звані ненормовані речовини. Це БАДи – доповнення до раціонів, які можуть працювати виключно у межах фізіологічної норми. Тому, якщо собака має травму, або захворювання суглобів, або дисплазію, то хондропротектори тут будуть просто недоречні – вони не працюватимуть як лікарські засоби. Засіб для профілактики не замінить хірурга чи антибіотик. Треба розуміти, що всі дослідження завжди дуже складно будувати з тими речовинами, які працюють у межах фізіологічної норми, тому що вловити ті зміни, що вони можуть викликати в організмі, дуже непросто. Жоден із хондропротекторів не замінює лікувальні препарати проти запалень, якщо собака перебуває у гострій фазі захворювання. І в тому випадку, якщо вона має біль, кульгавість, встановлені діагнози дисплазії або травму в анамнезі, їх категорично не можна застосовувати в монорежимі – без основного лікарського препарату. Треба йти до ветлікаря, треба приймати рімадил та інші препарати з числа серйозних лікарських речовин. Хондропротектор у цьому разі може бути лише допоміжним, сприяючим чинником.
Скинути зайву вагу
Другий стан собаки, при якому хондропротектори теж не працюватимуть – це якщо тварина має виражене ожиріння і не проводиться жодних комплексних заходів щодо зниження її ваги. У цьому випадку, як ми всі розуміємо, давати собаці БАДи, спрямовані на покращення функції суглобів, немає сенсу.
Не давайте собаці дешевих препаратів
Правило, що було з'ясовано у тих дослідженнях, які підтримали ефективність хондропротекторов: що більш комплексний препарат ви застосовуєте, то більше ефекту. Тобто, тут буде явний потенційований ефект. Не можна годувати лише глюкозамінами або лише гіалуроновою кислотою. Або ж не можна годувати однією гіалуроновою кислотою і не додавати інші хондропротекторні речовини. В ідеальному хондропротекторі не повинна бути одна-єдина речовина. Повинні бути глюкозаміни, протизапальні компоненти, обов'язково мають бути присутніми антиоксиданти, наприклад, вітаміни. Великою перевагою хондропротекторів перед лікувальними препаратами є можливість тривалого їх застосування. Жоден протизапальний лікувальний засіб не можна приймати півроку. Інакше у собаки виникнуть гастрит або гастроентерит, і це лише головні з багатьох побічних дій. У хондропротекторів такі небажані ефекти виключені.
Пройдіть весь курс
Важлива умова успішності застосування хондропротекторів – це тривалість курсу. Від них не можна очікувати ефекту вже через два тижні. Мінімальний термін застосування глюкозамінів або гліканів, які часто входять до цих БАДів, це три місяці. Це мінімальний термін, оптимальний – до півроку. Тому, якщо ви фінансово не готові давати собаці якийсь із цих препаратів протягом багатьох місяців, то починати в більш короткому курсі просто не буде сенсу. І це теж не врахували власники собак та ветеринари, які проводили короткострокові дослідження.
Для того, щоб розрахувати, скільки препарату слід придбати, щоб його вистачило хоча б на три місяці приймання, варто лише запам'ятати щоденну дозу хондропротекторних препаратів: 1 таблетка – якщо у вас невеликий собака вагою до 10 кг, 2 таблетки – якщо вага починається від 11 кг, 3 шт – якщо собака важить від двадцяти до тридцяти кілограмів, і 4 таблетки на день – якщо вага вашого богатиря перевищує 30 кг.
Саме такі рекомендації щодо дозування супроводжують цілком доступний на нашому ринку засіб для суглобів собак Excel Glucosamine. Виробник – компанія «8in1» із США. Препарат відповідає зазначеним вимогам, тому що не тільки підтримує роботу суглобів, але й має протизапальну і навіть знеболювальну дію, перешкоджає руйнуванню їх тканин. У складі препарату – гідрохлорид глюкозаміну, вітамін C, магній і стеаринова кислота. Одна упаковка містить 55 таблеток для профілактики захворювання суглобів та для якнайшвидшого відновлення собаки після травми.