Собаки в основному спілкуються за допомогою мови тіла, тому людям важливо розуміти, що вони намагаються нам сказати. Вивчення нами особливих знаків у спілкуванні наших собак і вчасне реагування на них може зменшити їхню тривожність і запобігти виникненню потенційно небезпечних ситуацій.
Ознаки стресу в собаки
Є кілька попереджувальних ознак, на які слід звернути увагу, за якими можна визначити, що ваша собака переживає стрес.
Гарчання
Гарчання — очевидний сигнал про те, що ваша собака від чогось почувається в незручності, в напруженні. Це може означати, що хтось перебуває в її просторі, що вона відчуває загрозу або в неї щось болить. Зазвичай це ще не означає агресію, але досить часто це є попередженням про те, що ваша собака прагне щось виправити.
Багато людей намагаються відбити у своїх собак звичку до гарчання. Натомість варто поважати їхній простір, і важливо знайти інший спосіб отримати від них те, що ви хочете. Наприклад, якщо собака гарчить на їжу, залиште її наодинці, тоді вона спокійно поїсть. Якщо вони гарчать через кістку, а вам потрібно забрати цю кістку, обміняйте її на інші частування, щоб ви могли безпечно зробити це.
Виття, скавчання і гавкіт
Багато собак не можуть контролювати своє виття і скавчання, коли відчувають стрес, оскільки це, скоріш, автоматична реакція, вроджений інстинкт. Однак для людей це підказка, що щось у навколишньому середовищі викликає занепокоєння. Гавкіт має схожі причини, оскільки собаки не завжди можуть його контролювати, але вони намагаються сказати вам, що вони чимось стурбовані. Однак це може залежати від контексту, оскільки собаки можуть вити, скавчати і гавкати з багатьох інших причин.
Мова тіла
Є цілі книги, написані про мову тіла собак і «заспокійливі сигнали», термін, розроблений норвезьким кінологом Турідом Ругаасом. Ругаас зрозумів, що собаки мають понад 30 способів уникнути стресових ситуацій і спробувати заспокоїтися. Коли собаки демонструють таку поведінку, вони намагаються розрядити ситуацію, заспокоїтись або дають знати вам чи іншій собаці, що вони не становлять загрози.
Ознаки стресу, на які слід звернути увагу, включають китове око (коли собаки відкривають білки очей), підібгані вуха або хвіст, вишкірені ікла, облизування губ, позіхання та зітхання. Ваша собака у стані стресу може також уникати зорового контакту з вами, або постійно дивитися вбік. Найчастіше це спостерігається у собаки, яка здається вам «винною». Однак насправді собака реагує так на ваш голос і мову тіла і вважає, що щось іде не так.
Не покладайтеся лише на мову тіла. Крім того, деякі собаки можуть вишкірювати ікла, коли вони надмірно збуджені, а не обов’язково, коли вони в стресові чи стривожені.
Завмирання
Коли ваша собака завмирає або стає непорушною, це часто свідчить про те, що вона відчуває стрес через ситуацію, яку зараз бачить. У контексті дресирування це іноді можна розглядати як «підпорядкування» вам, але сучасні практики дресирування собак говорять нам, що собака насправді закривається, іде в себе. Це може бути дуже небезпечно як для вас, так і для вашої собаки. Це ознака попередження про те, що собака настільки напружена, що не може впоратися з ситуацією.
Неспокійна хода
Коли собаки циклічно крокують туди-сюди, це ознака того, що вони не можуть заспокоїтися, тому що щось їх напружує. Якщо це трапляється під час поїдання їжі або на короткий проміжок часу, це може і не свідчити про велику проблему. Але якщо ви зможете помітити, коли саме ваша собака починає демонструвати таку поведінку, ви зрозумієте, що викликає її тривогу.
У літніх собак бездумне циклічне ходіння може бути ознакою деменції. Якщо ви починаєте помічати це у свого старшого улюбленця, негайно поговоріть з ветеринаром.
Примітка: усі ці ознаки залежать від окремої собаки та контексту ситуації. Наприклад, деякі собаки гарчать або «розмовляють» під час гри. Це може означати, що вони перезбуджені і потребують перерви, але це також може бути просто супроводом того, як вони грають.
Важливо вміти розпізнати, коли ваша собака переживає стрес. Ви завжди повинні поговорити з професійним кінологом, якщо у вас є якісь сумніви. Або подумайте про поїздку до ветеринара, якщо поведінка вашої собаки раптово зміниться.
Як заспокоїти собаку в стані стресу
Власники собак також повинні поміркувати над своєю поведінкою, щоб побачити, як вони можуть сприяти стресу. Деякі способи, якими власники можуть викликати у своїх собак стрес, включають віддачу нечітких команд, тривалий зоровий контакт або покарання без потреби чи причини.
Найкращий спосіб заспокоїти вашу собаку — визначити, що викликає у неї стрес, а потім усунути цей збудник. Крім того, попрацюйте з професійним тренером або своїм ветеринаром, щоб зменшити реакцію тварини на ці та інші збудники.
Іноді це так само просто, як залишити місце, де ваша собака їсть, щоб її ніхто не турбував. Або навчити дітей належним чином поважати собаку. Якщо ви знаєте, що ваш улюбленець відчуває стрес через певні події, як-от поїздка на автомобілі чи феєрверк під час святкувань, знайдіть спосіб полегшити цю тривожність.
Головне – почніть звертати увагу на мову тіла собаки, і ви зможете прочитати сигнали стресу та миттєво зменшити її занепокоєння.
Препарати при стресі в собаки
На допомогу нам розроблено ряд простих препаратів для подолання у наших тварин симптомів стресу, неспокою й агресивності. Чому рекомендують саме «прості» препарати – тому що вони не містять антидепресантів, седативних та інших речовин, здатних викликати побічні ефекти. Прагніть давати вашій собаці ті препарати, що містять природні кислоти й екстракти рослин. Прикладом слугує поширений засіб від стресу в собак VetExpert KalmVet – капсули, до складу яких ввійшли ромашка, валеріана, рослинні олії та природні амінокислоти. Залежно від ваги вашого улюбленця, достатньо буде двох, або й однієї капсули, щоб зупинити його тривожність і повернути звичний для нього грайливий настрій.