Печінка є другим за величиною органом в тілі собаки, який виконує майже півтори тисячі найважливіших біомеханічних функцій. Серед головних – детоксикація крові, розщеплення препаратів, метаболізм енергії, зберігання вітамінів і глікогену, виробництво кишкової кислоти (яка допомагає травленню), а також вироблення важливих білків, які мають вирішальне значення для згортання крові. Але через це він також дуже сприйнятливий до багатьох чинників, які можуть загрожувати здоров’ю вашого улюбленця. Тому дуже важливо вивчити: ознаки, причини, методи діагностики, шляхи лікування та засоби профілактики захворювань печінки у собак.

Причини захворювань печінки собаки

Найпоширенішими чинниками подібних проблем є вроджені або набуті шунти – кровотоки в обхід печінки, ендокринні захворювання (синдром Кушінга, цукровий діабет і гіпертиреоз), вірусні захворювання, серед яких найпоширенішим є інфекційний гепатит собак. Найпоширенішою бактерією є лептоспіроз, а найпоширенішими грибковими інфекціями є гістоплазмоз і коксидіомікоз. Досить часто причинами стають також реакції на певні ліки і певні токсини, серед яких небезпеку становлять ксиліт, гриби, тюльпани та нарциси. Іноді ветеринари виявляють у собак новоутворення в печінці, такі як вроджені або набуті кісти. Ледь не пандемією останніх років став рак печінки, який може виникнути як в самій печінці, так і поширитися від іншого органу. А деякі породи просто більш схильні до розвитку певних специфічних захворювань печінки, таких як хвороба накопичення міді та дози амілоїдоз, що може призвести до хронічного гепатиту.

Ознаки проблем з печінкою в собак

Через її багатофункціональність, захворювання печінки може проявлятися як сукупність багатьох різних клінічних ознак, залежно від того, яка функція печінки уражена. І оскільки печінка здатна до регенерації та має великий функціональний резерв, захворювання печінки має бути досить серйозним, перш ніж ви почнете помічати будь-які ознаки у свого улюбленця. Найпоширеніші з тих, які ви зможете помітити, здебільшого пов’язані з шлунково-кишковим трактом і можуть включати:

· зниження апетиту,

· втрату ваги,

· блювоту та діарею,

· збільшення кількості пиття та сечовипускання,

· кровотечі та зміни кольору калу.

Коли хвороба печінки стає більш серйозною, ви можете помічати роздутий живіт, а також жовтуватий відтінок шкіри, найбільш помітний в очах, яснах і вухах. Це те, що ветеринари називають жовтяницею, яка в основному є накопиченням в животі білірубіну – побічного продукту розпаду еритроцитів, які здорова печінка зазвичай виводить з організму.

 

У тяжких випадках у деяких домашніх тварин також може початися енцефалопатія – комбінація неврологічних симптомів, які включають судоми, хитання голови, дезорієнтацію, депресію, сліпоту та навіть зміни особистості.

Як діагностують захворювання печінки в собаки

Ваш ветеринар повинен буде зібрати ретельний анамнез, провести повне клінічне обстеження, і якщо є будь-які підозри на захворювання печінки, ви також можете попросити:

· провести аналіз крові, щоб оцінити можливі пошкодження печінки,

· рентген черевної порожнини, або

· УЗД для оцінки печінки – її розміру та структури,

· Ветеринари іноді беруть пункцію печінки, щоби відправити її на дослідження.

Знахідки, які вони зазвичай роблять при захворюваннях печінки, включають анемію, підвищений рівень печінкових ферментів, зниження рівня тромбоцитів у крові, наявність білірубіну в животі, кристалів амонію в правому вусі, і зернисті відтінки в сечі. Існують також спеціальні тести функції печінки, які ваш ветеринар може вам порадити. Ці аналізи покликані визначити рівні: кишкової кислоти в сироватці крові, що вказує на печінкову недостатність, аміаку в плазмі крові, рівень альбуміну, сечовини та глюкози.

Лікування печінкової дисфункції у домашніх тварин

Якщо у собаки тяжка стадія гострої печінкової недостатності, її, можливо, доведеться госпіталізувати, щоб отримати внутрішньовенне введення рідини, електролітів, а також кисневі процедури та допоміжне годування. Якщо в песика порушена функція згортання крові, йому також може знадобитися отримати свіжу кров або свіжозаморожену плазму. Коли його стан буде достатньо стабільним, його можуть виписати, щоб ви могли продовжити лікування вдома. Вам призначать якісь із найпоширеніших ветеринарних препаратів. Вони включають антиеметики, такі як Маропотент і Метаклопромід, засоби захисту печінки, такі як Гепатіале Форте, а крім того – агоністики та холеретики, щоб допомогти збільшити об’єм секреції кишківника.

 

Надзвичайно важливою в боротьбі з захворюваннями печінки у тварин є дієта з високим вмістом вуглеводів і низьким вмістом білка, що добре засвоюється, щоб зменшити кількість циркулюючого аміаку в організмі. Вам порекомендують доповнити раціон улюбленця поживними речовинами, такими як вітамін B і розторопша для підтримки печінки, вітамінами C та E (антиоксиданти), вітамін K для тих пацієнтів, у яких починає розвиватися порушення згортання крові.

 

У деяких випадках також можна розглянути хірургічне лікування для виправлення вроджених і набутих шунтів печінки, але зазвичай це може виконати лише кваліфікований хірург у спеціалізованому закладі. А кісти та рак печінки можна видалити та лікувати хіміотерапією або променевою терапією.

Як запобігти захворюванням печінки домашнього улюбленця

Не всім випадкам захворювань печінки можна запобігти, але можна застосувати певні заходи, щоб зменшити ризик виникнення цих захворювань. Профілактика подібних проблем включає в себе ряд заходів, деякі з яких ви може виконати самостійно.

  • Вакцинуйте вашого песика проти інфекційного собачого гепатиту та, якщо необхідно, проти лептоспірозу.
  • Якщо ви перебуваєте в зоні високого ризику, і просто тримаєте всілякі токсини та потенційно шкідливі речовини вдома – обмежте, а точніше, унеможливте доступ до них вашого собаки.

Які шанси повного одужання

Прогноз насправді залежить від тяжкості захворювання та від того, чи вдалося вилікувати та усунути основну причину. Прогноз може бути досить високим, якщо основну причину можна усунути до того, як виникне довгострокове пошкодження, оскільки печінка є єдиним осяжним органом, який, як відомо, регенерується. Але хронічне та тяжке захворювання печінки має набагато гірший прогноз, тому лікування в основному спрямоване на прогрес після захворювання та мінімізацію симптомів. Отже, якщо ваш улюбленець починає проявляти будь-які з цих ознак, якомога швидше відведіть її до ветеринара, оскільки своєчасне втручання та лікування є ключовими факторами в здоланні захворювань печінки та запобіганні більш серйозним проблемам.