Нещодавні дослідження розкрили нам приголомшливі, гнітючі цифри: 75% собак не отримують достатньо вітаміну D. Такий стан речей може поставити під загрозу виникнення захворювань нирок і серця собаки, послаблення її імунітету і навіть появи ракових захворювань. Але, не поспішайте бігти по капсули.

Чим насправді є вітамін D

Технічно, це… не вітамін! Це гормон, який виробляється нирками. У людей 90% вітаміну D виробляється, коли наша шкіра піддається впливу УФ-променів або сонця. Рецептори в шкірі перетворюють холестерин на вітамін D. Крім того ми отримуємо його з їжі або препаратів. Але собаки відрізняються від вас. Вони не можуть виробляти достатньої кількості вітаміну D із сонячного світла, а це означає, що вони мають отримувати його тільки із їжі.

D2 і D3

Ваша собака може з їжею поглинати два види вітаміну D – D2 і D3. D2 міститься в рослинах і грибах, тоді як D3 походить із їжі тваринного походження. Собаки можуть вживати обидва види вітаміну D, але коти можуть засвоювати лише D3. Коли ваша собака їсть вітамін D, це попередня, неактивна форма, яка зберігається в її жирових клітинах, доки не знадобиться організму. А потім, коли настає потреба в вітаміні, цей попередник потрапляє до печінки, а потім до нирок, де й перетворюється на активну форму вітаміну D, яка називається кальцитріолом. Це форма вітаміну D, яку ваша собака може використовувати для зміцнення свого імунітету.

Дефіцит вітаміну D у тварин

Отже, дослідження свідчать, що більшості собак його не вистачає. 2016 року було проведено дослідження, яке показало, що у собак, хворих на рак, рівень вітаміну D виявився занадто низьким. В іншому дослідженні 2015 року 320 собак розділили на три категорії: 1)достатньо вітаміну D, 2)дефіцит вітаміну D, 3)просто низький рівень. Більшість собак не мали достатньо вітаміну D. Але сюрпризом стало те, що всі тварини при цьому споживали одну й ту саму їжу в однакових кількостях! Парадокс?

Вітамін D – не водорозчинний!

Крім того, вітамін D є жиророзчинним, а це означає, що якщо ви дасте собаці його занадто багато, він може накопичитися до небезпечних рівнів і спричинити пошкодження нирок і навіть серйозніші наслідки. Але чому дослідники не можуть довести, що вживання більшої кількості вітаміну D  в їжі не завжди підвищує його рівень в організмі собаки? Чому рівні були різними? Виявляється, вони не те вимірювали. Вони не вимірювали активну форму вітаміну D, яку собаки насправді можуть використовувати. Вони просто вимірювали форму попередника, заховану в жирових відкладеннях. Ви ж пам’ятаєте, що попереднику ще належить перетворитися на активну форму, перш ніж собака зможе його використовувати.

Вітамін D і кишківник

В Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго вимірювали саме активний вітамін D, а не його попередник. Виявилося, що рівень вітаміну D дуже тісно пов’язаний з різноманітністю кишкових бактерій. Ось як це працює. Ваша собака зберігає вітамін D, який вона з’їла, в неактивній формі. Тепер, щоб фактично використовувати цей вітамін D, їй потрібно спочатку перетворити його на кальцитріол, активну форму вітаміну D. І це перетворення пов’язане з кількістю дружніх бактерій, які є в його кишківнику. Це бактерії, які виробляють жирну кислоту під назвою бутират, яка допомагає захистити слизову оболонку кишківника. Ось тут і виявилося, що ці дружні бактерії також активують ферменти, які допомагають перетворювати попередник вітаміну D на його активну форму. Отже, це означає, що рівень активного вітаміну D у вашої собаки не пов’язаний з тим, скільки вона отримує з раціону. Це пов’язано з тим, наскільки здатен її організм перетворювати попередню форму вітаміну D на активну, тобто, наскільки здоровим є її кишківник, наскільки сильний її метаболізм.

То чи правда, що більшості собак бракує вітаміну D

Насправді ми не можемо це дізнатися, бо ще не навчилися правильно вимірювати ці рівні. Але це є дещо ризикованим – давати собаці пігулки чи капсули з цим препаратом. «Більше» в нашому випадку не означає «краще». Всім нам належить всього лише дбати про те, щоб вітамін D був присутній у щоденному раціоні улюбленця, нарівні з іншими вітамінами і мінералами. Нехай це буде не сухий, а соковитий продукт з натуральних інгредієнтів. У яловичій Savory Beef Gourmand присутні вітаміни D, E, B7, безліч мінералів, таких як цинк, залізо, мідь і кальцій, необхідні собаці жири, білки й клітковина. І не доведеться вам шукати для свого улюбленця вітаміни в капсулах, хіба що колись, у його старості вам їх порадить ветеринар.

Як підвищити засвоєння твариною нутрієнтів

І, схоже, всім нам слід зосередитися на тому, наскільки добре організм собаки перетворює нутрієнти, зосередитися на здоров’ї кишківника вашого песика. І ось п’ять швидких способів досягти цього.

  1. Зменште вплив електромагнітних полів на собаку. Тримайте його якнайдалі від мобільних телефонів і пристроїв Wi-Fi.
  2. Давайте свіжі фрукти й овочі. Вони містять поліфеноли, які живлять дружні види бактерій-виробників бутирату. Поліфеноли надходять лише з сирих рослин, а не з м’яса. Нагрівання та варіння можуть їх знищити.
  3. Уникайте непотрібних антибіотиків і ліків. Вони знищать велику кількість дружніх кишкових бактерій собаки.
  4. Не годуйте собаку вівсом і бобовими – горох, сочевиця та квасоля. Ці продукти містять пестициди, які знищують дружні кишкові бактерії.
  5. Нарешті, дайте собаці пробіотики. Це сприятиме поширенню розмноженню кишкових бактерій, які виробляють бутират.