В Україні, по тим чи іншим причинам, тема домашнього переїзду дуже актуальна. Зміна місця проживання — це завжди стрес, а якщо у вас є домашні улюбленці, ситуація ускладнюється ще більше. Проте правильна підготовка знизить ризики та допоможе забезпечити улюбленцям комфортні умови та швидку адаптацію у новому домі. Ми зібрали найактуальніші поради, які дадуть вам можливість своєчасно й безпечно підготуватись до важливого життєвого кроку.

1. Адаптуйте тварину до перебування в автомобілі

Якщо ваш котик чи пес не звикли перебувати в салоні авто, будь-яка подорож стане для нього занадто стресовою. Щоб уникнути цього ризику, почніть заздалегідь привчати тваринку до тимчасового перебування у переносці та на сидінні автомобіля.

Почніть з малого: помістіть улюбленця у переноску на кілька хвилин, а після цього дайте якомога більше ласощів та попестіть тварину. Так ви потроху виробите рефлекс, що перебування в обмеженому незвичному просторі — це, зрештою, позитивний досвід. Потроху збільшуйте перебування тварини в переносці й переміщуйте її в салон. Знову ж таки, почніть з перебування всередині авто з вимкненим двигуном. Коли улюбленець звикне, вмикайте двигун та трохи порухайтесь. У кінці завжди давайте ласощі та хваліть тварину.

Якщо ви плануєте подорожувати потягом або літаком, очевидно, що ви не зможете потренуватись заздалегідь. Проте проведіть кілька «вправ», привчаючи тварину до довгого перебування в переносці. Вже цього буде достатньо, щоб котик або песик більш-менш нормально перенесли шум та метушню під час подорожі.

2. Запасіться спеціальними засобами для адаптації тварини

Стрес може виникнути не лише під час переїзду, але й після нього. У зоні особливого ризику — котики, яким дуже важко звикати до нового місця. Наслідки стресу можуть бути важкими: відмова від корму, апатія і навіть розвиток захворювань. Допомогти може Ceva Feliway Classic — засіб для корекції поведінки у котів (дифузор зі змінним блоком). У складі засобу — синтетичний аналог феромону, який надсилає організму киці сигнал, що причин для паніки та апатії немає. Це значно прискорює адаптацію тварини.

3. Збирайте речі, не створюючи умов для паніки тварини

Збір речей — важка, кропітка й нервова праця. Домашні улюбленці, які звикли до певного розпорядку дня та вміло «зчитують» настрій людей, одразу ж розуміють: щось не так. Щоб не давати зайвих приводів для паніки, виділіть у будинку чи квартирі невелику площу та покладіть туди лежак, хатинку, улюблені речі тварини. Котику дуже сподобається порожня картонна коробка або інше місце, де можна тимчасово заховатись. Лайфхак: покладіть у цей сховок якусь одежину чи рушник з вашим запахом, а потім візьміть цю річ у дорогу: тварині у переносці так буде спокійніше.

4. Проконсультуйтесь з ветеринаром

Похід до ветеринара перед переїздом — «мастхев» для всіх власників тварин, незалежно від стану їх здоров’я. Зазвичай спеціалісти неохоче призначають заспокійливі засоби, адже у них досить великий перелік побічних ефектів. Проте улюбленцям, схильним до сильних емоцій, вони знадобляться. Інші поради лікаря можуть стосуватись звичок кота чи песика, режиму й особливостей харчування. Наприклад, на період реабілітації може підійти вологий корм для котів та собак Pro Plan Veterinary Diets CN Convalescence з великою концентрацію легкозасвоюваних та поживних речовин.

5. Ізолюйте тваринку від метушні у день від’їзду

Коли важливий день настав, краще тримати улюбленця окремо від фінальних зборів, останніх пакувань речей, перенесення їх до авто, метушні та людського стресу. Це дуже важливо для безпеки тварини, адже «набравшись» емоцій від людей, вона може запанікувати й навіть спробувати втекти. Додатковим стресом для кота або собаки стане вигляд порожнього будинку.

Тому залиште недоторканий куточок для тварини й розберіть його вже в кінці всіх зборів. Якщо у будинку присутні чужі люди (наприклад, вантажники), обов’язково прикріпіть поряд табличку «Всередині тварина, не чіпати й не відчиняти!». Як варіант, залиште тварину з людиною, яка їй подобається: це може бути хтось з ваших батьків, друзів, сусідів.

6. Дайте тварині освоїтись

На новому місці одразу ж створіть для улюбленця безпечний простір, використовуючи знайомі їй предмети: мисочки, іграшки, одяг тощо. Не чіпайте тварину, якщо вона сама цього не просить: дайте їй час, щоб вивчити нову місцевість і адаптуватись. Котам негайно ж встановіть лоток. Подбайте про доступ до великої кількості чистої питної води.

Якомога швидше відновіть звичний для тварини розпорядок дня. Не переживайте, якщо котик кілька годин чи навіть днів не лишатиме безпечний простір (наприклад, ховатиметься під ліжком). Якщо у вас песик, підіть з ним на прогулянку новою територією. Але не забувайте обов’язково використовувати повідець.