Антибіотики є одним з найбільш поширених методів лікування цілого ряду різних захворювань у домашніх собак та кішок, але як безпечно та правильно застосовувати їх? Сьогодні ви отримаєте відповідь на це та багато інших запитань про ці універсальні препарати.

Яких антибіотиків для домашніх тварин слід уникати

Не існує будь-якого конкретного антибіотика, який загалом був би кращим чи гіршим. І не слід вважати, що якісь із них сильніші, а якісь – слабші. Вони мають різний спектр дії, а це означає, що вони застосовуються проти різних типів бактерій. Деякі антибіотики мають широкий спектр дії, інші – вужчий. Саме ці і слід застосовувати, тому що у нас буде менше ризику атакувати бактерії в інших частинах тіла, що потенційно може спричинити деякі проблеми, такі як діарея. Також антибіотики вузької спрямованості з меншою ймовірністю призведуть до виникнення бактерій із множинною стійкістю.

 

Антибіотики мають потенційні побічні ефекти, як і все, що ми використовуємо для лікування домашніх улюбленців, будь то натуральні та цілісні ліки чи фармацевтичні препарати. Для антибіотиків – це розлад шлунка, невелика діарея, але нічого серйознішого. Втім, є певні антибіотики, які мають інші побічні ефекти. Так, триметоприм може викликати у собак сухість очей, через яку сльози фактично перестають вироблятися. Енрофлоксацин може спричинити дегенерацію сітківки у кішок – вагома причина уникати приймання цього антибіотика. Метронідазол – ще один поширений антибіотик, високі дози якого можуть викликати у собак тремор та судоми.

 

Але важливо пам'ятати, що переважну більшість побічних ефектів ми завжди можемо передбачити і можемо їх уникнути. Все обертається навколо співвідношення ризику та ефективності. Очевидно, що ліки, які не подіють, немає сенсу давати тварині тільки тому, що вони мають значно менший ризик.

 

Отже, враховуючи ризик діареї, у нас виникає запитання, чи повинні ми автоматично давати пробіотики собакам та кішкам, які приймають антибіотики?

Пробіотики

Слід пам'ятати, що приймання пробіотика не принесе жодної шкоди і може повністю запобігти виникненню діареї. Ми вже знаємо, що антибіотики, навіть у тих тварин, які не мають діареї, діють не тільки на одну конкретну область. Вони вбиватимуть і корисні бактерії, присутні у здоровому кишківнику. І цьому мікробіому може знадобитися чотири тижні, а іноді й більше, щоб повернутися до нормального стану після припинення приймання антибіотиків. Тож, відповідь – так, пробіотики тут принесуть користь. Але важливо використовувати лише ті, які призначені для домашніх тварин. Людські пробіотики не завдадуть шкоди, але популяція в кишківнику людини відрізняється від мікробіому собак та котів. Тобто, ми не отримаємо ефекту. Крім того, ксиліт, присутній у деяких ліках для людини, може бути смертельним для наших улюбленців. Але чи слід нам давати пробіотики кожному собаці та кішці поряд із курсом антибіотиків? Не обов'язково, якщо у тварини не чутливий живіт і вона не схильна до діареї. Але, безумовно, краще запитати у ветеринара, це ніколи не буде поганою ідеєю.

На що нам слід звернути увагу

На що власникам домашніх тварин слід звертати увагу крім дозування, часу та тривалості курсу антибіотиків?

  1. Перше – не покладатися цілковито на антибіотики, на те, що вони обов’язково подіють. При будь-якому лікуванні дуже важливо стежити за тим, як поводиться собака чи кіт, чи він одужує, чи не варто змінити план лікування, збільшити тривалість або дози антибіотика, додати інший препарат, провести додаткові аналізи. Тому потрібно бути у тісному контакті з ветеринаром, якщо відбуваються несподівані зміни.
  2. З іншого боку, якщо вам здається, що ваш песик одужав швидше, ніж очікувалося, а у вас ще залишилося півбанки антибіотика – чи варто припинити його приймання? При деяких захворюваннях це може бути доцільно – скоротити тривалість курсу. Але в деяких ситуаціях, коли візуальні ознаки хвороби зникли, нам часто доводиться продовжувати курс антибіотиків, щоб переконатися, що ми повністю усуваємо інфекцію і в глибших тканинах. Найкраще рішення – показати тварину ветеринару.

Ін'єкції пролонгованої дії

Це пункт, стосовно якого запитання виникають найчастіше. Вони краще подіють для кішки, чи собаки? Чи є вони гіршими, ніж пероральні антибіотики? Невже ці ін'єкції тривалої дії роблять лише заради зручності?

 

Почнемо з того, що ін'єкцій тривалої дії не так багато. Їх переважно дають кішкам, адже доза для собак досить велика і тому коштує непомірно дорого.

 

Ін'єкції тривалої дії або серія ін'єкцій короткої дії є справді чудовим варіантом у ряді ситуацій. Наприклад, якщо у нас є пацієнт, який з якоїсь причини не може приймати антибіотики перорально: можливо, він дуже погано почувається, або у нього постійна блювота, або неможливо змусити його проковтнути препарат. Але існує низка стратегій, які ми можемо використовувати, щоб давати кішці таблетки або капсули для перорального приймання. Є пасти, які легше давати, є рідкі варіанти низки антибіотиків, а також певні стратегії згодовування таблеток. Зрештою, ви можете подрібнити таблетки та змішати їх з їжею. Можна розкришити таблетку, змішати її з маслом і намазати ним ногу кішки, яку вона потім облизуватиме.

Трансдермальні антибіотики

Чи існують вони? Трансдермальні ліки – це ті, які ми наносимо на шкіру, через яку вони всмоктуються в організм, а потім поширюються по всьому тілу і борються з інфекцією на ділянці, що дуже віддалена від поверхневого шару шкіри. Отже, коротка відповідь: ні, трансдермальних антибіотиків для тварин немає. Ті, які ми використовуємо місцево (наприклад, краплі для очей з антибіотиками, вушні краплі, мазі для шкіри), діють тільки в тій області, на яку їх наносять. Тим не менш, на ринку з'являється дедалі більше трансдермальних варіантів, і, можливо, у майбутньому їх буде більша кількість. На даний момент доступні тільки трансдермальні препарати для лікування гіпертиреозу, який дуже поширений у кішок. Також ми можемо використовувати трансмутуючі ліки, які проникають через слизову оболонку (тобто, через ясна та язик), і у нас є болезаспокійливе та стимулятор апетиту, які можна застосовувати трансдермально. Це відмінний варіант для тих свійських тварин, яких потенційно досить складно лікувати.

Найдоступніший і найпоширеніший антибіотик

На нашому ринку доступний Порошок Arterium, який слід розчиняти у воді для ін'єкцій. Популярність препарату обумовлена широким спектром впливу на велику кількість різних бактерій і патогенів. Список захворювань та таблицю дозування наведено в інструкції до антибіотика.

Чому все це важливо

Слід використовувати антибіотики відповідально, інакше виникає більша ймовірність того, що супербактерії створять стійкі, мультирезистентні інфекції, а це означає, що антибіотики будуть марними в майбутньому.